IEEE SOSE 2016 Conference Program


CLICK HERE
for the FULL PROGRAM for IEEE SOSE and its associated conferences


An overview program for all associated SOSE events can be found by clicking here.
A list of accepted papers for SOSE 2016 can be viewed by clicking here.

The program for IEEE SOSE 2016 is shown below.

28th March 2016
15:00 - 18:00 Registration (Rector's Dining room)

29th March
8:00 -- 18:00 Registration (Quarrell Room / 10:00 Rector's Dining Room
9.00 - 9.45 Opening (Saskatchewan Room)
9.45 - 10.45 Keynote 1: Prof. Jianhua Ma, “Cybermatics for Cyberization Towards Cyber-enabled Hyper Worlds.”
(Chair: Sato Hiroyuki)
10.45 - 11.00 Tea/Coffee break (JCR)
11.00 - 12.30

SOSE 1 (Quarrell Room) - Web Services
Session Chair: Nick Antonopoulos

  Søren Aagaard Mikkelsen, Rune Hylsberg Jacobsen and Anders Franz Terkelsen: “DB&A: An Open Source Web Service for Meter Data Management”
  Thiago Gottardi and Rosana Braga: "Model-Oriented Web Services"
  Dongmei Liu, Xian Wu, Xin Zhang, Hong Zhu and Ian Bayley: "Monic Testing of Web Services Based on Algebraic Specifications"
12:30 - 13:30  Lunch
13:30 - 14:30  Keynote 2: Prof. Geyong Min, "Analytical Modelling and Quality-of-Service of Multi-Service Communication Networks
(Chair: Lu Liu)
14:30 - 16:00

SOSE 2 (Quarrell Room) - Languages, Semantics and Algorithms
Session Chair: Ashiq Anjum

  Chengzhi Xu, Hong Zhu, Ian Bayley, David Lightfoot, Mark Green and Peter Marshall: "CAOPLE: A Programming Language for Microservices SaaS"
  John Panneerselvam, Lu Liu, Nick Antonopoulos and Marcello Trovati: "Latency Aware Analysis of the Cloud Workloads for Reducing Excess Energy Consumptions at Cloud Datacentres"
  Tefeng Chen and Bo Li: "Distributed Graph Partitioning Algorithm for Processing Large Graphs"
16:00 - 16:30  Tea/Coffee break (JCR)
16:30 - 18:00 SOSE 3 (Quarrell Room) - Services in Cloud
Session Chair: Lu Liu
  Mary-Jane Sule, Maozhen Li and Gareth Taylor: "Modeling Trust in Cloud Computing"
  Muhammad Kazim and David Evans: "Threat Modelling for Services in Cloud"
  Peng Hao, Liu Zhe, Jie Shen, Li Xue, Chen Hanteng, Li Jianxin and Lu Liu: "Eagle: An Agile Approach to Automaton Updating in Cloud Security Services"
18:30 - 21:00 Reception: Drinks from 18:30 at Fellows Garden/Chapel, Dinner from 19:00

30th March 
9:15 - 10:30  Keynote 3: Prof. Vincenzo Piuri, "Dependable and Resilient Cloud Computing"
(Chair: Nick Antonopoulos)
10.45 - 11.00 Tea/Coffee break (JCR)
11:00 - 12:30  SOSE 4 (Quarrell Room) - Selection, Federation and Implementation
Session Chair: Donggang Cao
  Omer Rana, Javier Diaz-Montes, Ioan Petri and Manish Parashar: "Leveraging In-transit Computational Capabilities in Federated Ecosystems"
  Wei-Tek Tsai, Wu Li and Guanqiu Qi: "LTBD: A Traige Framework"
  Matthias Geiger, Simon Harrer, Jörg Lenhard and Guido Wirtz: "On the Evolution of BPMN 2.0 Support and Implementation" 
12:30 - 13:30  Lunch
13:30 - 14:30  Keynote 4: Prof. Paolo Bellavista, “Mobile Cloud Networking: Lessons Learnt, Open Research Directions, and Industrial Innovation Opportunities”
(Chair: Cristian Borcea)
14:30 - 16:00  SOSE 5 (Quarrell Room) - Applications and Approaches for SOC
Session Chair: Shao Ying Zhu
  Wei Cui, Hanglong Zhan, Bao Li, Wang Hu and Donggang Cao: "Cluster as a Service: a Container based Cluster Sharing Approach with Multi-user Support"
  Zhi-Yuan Li, Pan-Pan Wu and Yue Song: "Intermittent Data Dissemination Using Node Forwarding Capability Estimation in Vehicle Delay Tolerant Networks"
  Yuvraj Sahni, Jiannong Cao and Xuefeng Liu: "MidSHM: A Flexible Middleware for SHM Application Based on Service-Oriented Architecture"
  Hongyan Tang, Ying Li, Tong Jia, Xiaoyong Yuan and Zhonghai Wu: "Time Series Based Killer Task Online Recognition Service: A Google Cluster Case Study"
16:00 - 16:30  Tea/Coffee Break  (JCR)
16:30 - 18:00  Plenary Panel. Mobile Cloud: The road from research vision to successful business.
Panel moderator: Cristian Borcea
Panelists: Jiannong Cao (Hong Kong Polytechnic University), Reza Curtmola(New Jersey Institute of Technology), Jianhua Ma (Hosei University, Japan), Vincenzo Piuri (University of Milan)
19:00 - 21:00  Dinner

31st March 
9:15 - 10:30  Keynote 5: Dr. Jeffery Voas, "Building Blocks of the Internet of Things"
(Chair: Paul Townend)
10:30 - 11:00  Tea/Coffee Break  (JCR)
11:00 - 12:30  SOSE 6 (Quarrell Room) - Multimedia and Streaming Services
Session Chair: Lu Liu
  Haozhe Wang, Geyong Min, Jia Hu, Wang Miao, and Nektarios Georgalas: "Performance Evaluation of Information-Centric Networking for Multimedia Services"
  Muhammad Usman Yaseen, Muhammad Sarim Zafar, Ashiq Anjum and Richard Hill: "High Performance Video Processing in Cloud Data Centres"
  Michael Vögler, Johannes Schleicher, Christian Inzinger, Bernhard Nickel and Schahram Dustdar: "Non-Intrusive Monitoring of Stream Processing Applications"
  Jia Ke, Xiao-Jun Chen, Baoding Chen, Manrong Wang, Wenxin Wang, Xiao-Bo Chen, Qian-Qian Zhang, Xin-Ping Song and Xiao-Ming Jiang: "Complex Event Detection in Video Streams"
12:30 - 13:30  Lunch
13:30 - 14:30  Keynote 6: Prof. Mark Harman, "Applications and Opportunities for Crowdsourcing in Software Engineering"
14:30 - 16:00  SOSE 7 (Quarrell Room)
Mobile Services and Data Analysis; Session Chair: Ashiq Anjum
  Yongjun Zheng: "Innovative Crowdsourcing Mobile app for Curriculum Design: Specification for a Prototype Mobile Application"
  Darpan Triboan, Liming Chen and Feng Chen: "Towards a Mobile Assistive System Using Service-oriented Architecture"
  Xiao-Jun Chen, Jia Ke, Baoding Chen, Manrong Wang, Wenxin Wang, Xiao-Bo Chen, Qian-Qian Zhang, Xin-Ping Song and Xiao-Ming Jiang: "Hypergraph Partitioning for Video Event Detection"
14:30 - 16:00  SOSE 8  (Rectors Drawing Room) - Semantic Web Services
Session Chair: Shao Ying Zhu
  Steven Blakowski and Philipp Brune: "May the Ontologies Be With You! Towards a User-Friendly Web-Based Editor for Semantic Web Service Description"
  Dongmei Liu, Yunfei Yang, Ying Chen, Hong Zhu, Ian Bayley and Arantz Aldea: "Evaluating the Ontological Semantic Description of Web Services Generated from Algebraic Specifications"
  Júnio Lima, Fábio Costa and Ricardo C. A. Da Rocha: "An Approach for QoS-Aware Selection of Shared Services for Multiple Service Choreographies" 
16:00 - 16:30  Tea/Coffee Break  (JCR)
16:30 - 18:00  Plenary Panel - Big Data: Emergent Issues, Needs, and Future Trends - Moderator: YiFeng Zeng
Panelists: Jie Xu (Univ. of Leeds); Latifur Khan (UT Dallas); Omer F. Rana (Cardiff University); Sandipan Ganguly (Microsoft), Hong Zhu (Oxford Brookes Univ).
18:00 - 18:45  Best Paper Awards/Planning for 2017
19:00 - 21:00  Banquet: Pre-dinner Drinks from 19:00 at Fellows Graden/Chapel, Meal with drink from 19:30

1st April
9:15 - 10:30  Plenary Panel 3 - Future SOSE:  New challenges posed by CPS and the IoE - Panel Chair: J Xu
Panellists: Jeff Voas, Lu Liu, Paul Townend, and Guido Wirtz
10:30 - 11:00  Tea/Coffee Break  (JCR)
11:00 - 12:30  SOSE 9 (Quarrell Room) - Short papers
Session Chair: Yongjun Zheng
  Mahy Aly, Michael Franke, Moritz Kretz, Folker Schamel and Pieter Simoens: "Service Oriented Interactive Media (SOIM) Engines Enabled by Optimized Resource Sharing"
  Gabriel Nikol, Michael Träger, Simon Harrer and Guido Wirtz: "Service-oriented Multi-tenancy (SO-MT): Enabling Multi-tenancy for Existing Service Composition Engines with Docker"
  Mark Anderson and Joseph Bolton: "Integrating Sensor Devices in a Service Oriented Framework: A Retail Environment Case Study"
12:30 - 13:30  Lunch
13:30 - 15:00 SOSE 10 (Quarrell Room) - Tutorial
Marcos Massoud Yassa: "Bioinformatics Analysis and Management Framework "
15:00 - 15:30  Closing + Tea/Coffee break (JCR)
15:30 - 18:00  Social Event (Tour of Oxford)

 

10th IEEE INTERNATIONAL SYMPOSIUM ON SERVICE-ORIENTED SYSTEM ENGINEERING